Ako vybrať garniža

Funkcia garníž je dnes ako plne praktická, tak dekoratívne a ich výber nie je limitovaný ako predtým. V obchodoch nájdeme nepreberné množstvo typov garníž a ich rôzne prevedenia. Tento krátky článok je sprievodca, jak vybrať garnýž. Postupujte nasledovne:

Do akého priestoru garniže prídu?

Aj keď priestor netreba zariadený, je nutné mať víziu, ako bude vyzerať. Podľa nej sa musíme riadiť. Aký priestor garníž vybavujeme?

 • Domácnosť - každá domácnosť má individuálny štýl, ale bežne postačujú garniže drevené. O niečo modernejšie sú potom kované garniže a mix kov/drevo
 • Kancelária - moderné a obľúbené sú predovšetkým garniže hliníkové, potom kovové. Lacnou variantou sú garniže koľajnicové (jedno až trojradové).
 • Chatu - postačujú jednoduchšie typy drevených alebo plastových (k plastovým možno dokúpiť imitáciu dreveného vzhľadu).
 • Verejné priestory (napr. Spoločenská miestnosť penziónu) - veľmi reprezentatívna je mix drevo / kov.

Na aký účel chceme garniže použiť?

 • Dekoratívne

Výber garníž ovplyvní vzhľad miestnosti nielen svojim materiálom a zdobením, ale môže výrazne ovplyvniť aj celkový priestor. Pokiaľ máme malé okná, pri voľbe dlhých garníž opticky priestor okien zväčšíme. Dĺžku možno zvoliť aj cez celú stenu, čo v kombinácii s vhodnými závesmi dodá luxusný a honosný vzhľad celej miestnosti.

Je vhodné aby sme ich tiež opatrili dobre zvolenými koncovkami a podľa potreby zvolili správny priemer záclonových tyčí. Či vyžadujeme, aby garniže boli dominantné či skôr nenápadné. Podľa toho aj volíme priemer tyčí.

 • Funkčné

Pri výbere je potrebné dopredu určiť, aké závesy, a tiež koľko ich budeme potrebovať.

Prvým základným delením je počet koľajníc. Budeme mať len jednu vrstvu alebo chceme kombinovať záclony so závesmi?

Podľa počtu radov garniže rozdeľujeme na:

 • Jednoradové - vhodné len pre záclony alebo závesy
 • Dvojradové - prvý rad použijeme na záclony, druhú na závesy

Okrasné záclonky sú ľahké a nie je pre nich potrebné voliť toľko pevné a silné garniže. Naopak pokiaľ nám ide o silné závesy, ktoré budú spoľahlivo tieniť a izolovať teplo, potom sú silné a pevné garniže na mieste. Vhodné je potom aj uvažovať o rozťahovanie a zaťahovanie závesov - čím častejšie sa závesy pracujeme, tým ľahšie by mal byť pohyb po koľajnici.

Jak si přejeme garnýž uchytit?

a) Uchycení do stropu

b) Uchycení do stěny

U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné.

Zvoľme ideálne rozmery

Rozmery garniže na uchytenie závesu

Okno so šírkou 100 cm sa závesom bude mať garniža o celkovej dĺžke 150 cm a 15 krúžkov.Rozměry garnýže k uchycení závěsu

Rozmery garniže na uchytenie záclony

Okno, ktoré bude široké 100 cm so záclonou bude mať garniža o celkovej dĺžke 170 cm a 14 krúžkov.Rozměry garnýže k uchycení záclony

Tipy nakonec:

 • Pre menšie okenné otvory zvoľme minigarnýže alebo vitrážky. Na výber sú tiež teleskopické garniže, ktoré prispôsobíme potrebnému rozmeru.
 • Kupujeme Ak dlhú garniža, dbajme na to, aby bola aj dostatočne široká, inak hrozí riziko prehýbaniu.
 • Potrebujeme opticky zväčšiť okenný priestor? Kúpme si dlhšiu garniža. Tá prekryje časť múru a okno tak bude pôsobiť väčšie.
Tip týdne